KLUBBENS FØRSTE SHODAN

KLUBBENS FØRSTE SHODAN Amalie Jordansen

Shodan er den titel man har når man når sit sorte bælte….
Mandag fik klubben sin allerførste Shodan, da Amalie Jordansen efter to dags graduering modtog sit 1. Dan.
Amalie har vist sin kunnen og evne til karate gennem de år hun har gået i klubben, hun er uden tvivl et stort forbillede for de børn vi har i klubben, og hun har altid engageret sig i de yngre karate kaér både i den daglige træning og til stævner. Hun har nu bevist at hun mestrer Genseiryu stilen ved at opnå status af Shodan.

Det er med utrolig stolthed at klubben kan se sin første elev gå fra hvidt bælte til Sort…. Det er helt fantastisk. Og der er ingen tvivl om at Amalie viser vejen for mange.

Til gradueringen var der kun roser fra gradueringsudvalget, så det er i den grad velfortjent at Amalie fremover kan bære sit sorte bælte, og den respekt der hermed følger.

Til Amalies graduering kom der utrolig mange der gerne ville lykkeønske, både veninder fra skolen og i rigtig stor grad karatevenner, der ville forbi og lykkeønske.. Der var sågar to der valgte tid fra på deres blå mandag for at vise Amalie deres respekt………. SAMMENHOLD… god stil ..
Amalie… et kæmpe tillykke og tak!….. Tillykke med dit bælte og tak for at vise vejen for andre karate kaér.

OSU! Bestyrelsen.

Loading